Očkování proti papillomavirovým nákazám
Lidské papillomaviry (HPV) způsobují bujení kožních a slizničních buněk za vzniku bradavic - papillomů.
Patří k typickým lokálním infekcím, kdy virus zůstává ve vstupní bráně díky trhlinkám nebo drobným oděrkám v kůži nebo sliznicích.
Na kůži vyvolává rozmanité druhy bradavic: Na chodidlech - způsobeny papillomavirem HPV-2 a 4, na rukou, pažích, obličeji nebo kolenou - HPV-3 a 10.
Jsou také původci velmi vzácných druhů bradavic, které se na místech kůže ozářených světlem mění v nádorová ložiska - HPV-5, 8, 17, 20.
Na zevním genitálu a v okolí análního otvoru způsobují anogenitální bradavice, obvykle mnohočetné stopkaté výrůstky.
Jejich nesporná negativní úloha tkví zejména v účasti na rozvoji karcinomu děložního čípku, který postihuje oblast přechodu cervikálního a poševního epitelu. Nádorovému bujení předchází změny ve sliznici zjistitelné cytologickými výtěry.
Největší riziko vzniku karcinomu představuje infekce papillomaviry HPV-16, 18, 45, 31 a 33.
Na průběh papillomové infekce má velký vliv imunitní reakce. Bradavice jsou časté u stavů se snížením buněčné imunity jako je těhotenství, imunosupresivní léčba, infekce HIV.
Odstranění nebo poranění jedné bradavice vede často k vymizení i ostatních bradavic.
Přenos původců anogenitálních bradavic a původců infekcí děložního čípku se uskutečňuje pohlavním stykem. V podstatě jde o nejčastější pohlavně přenosnou infekci.
Vysoká odolnost papillomavirů způsobujících kožní bradavice umožňuje jejich přenos nejen přímým stykem s postiženou tkání, ale i kontaminovanými předměty (např. nářadí v posilovně). Předpokladem úspěšného přenosu jsou drobná poškození pokožky nebo její rozmočení.
Karcinom děložního čípku - cervikální karcinom
Celosvětově se jedná o druhý nejčastěji se vyskytující karcinom u žen.
Každoročně způsobí 500 tisíc nových případů a téměř polovina takto postižených žen na něj umírá.
Hlavním rizikovým faktorem pro jeho vznik jsou sexuálně přenosné lidské papillomaviry (HPV).
V diagnostice má nejdůležitější úlohu cytologické vyšetření, kterým lze zachytit i časné stádia premaligních změn na sliznici.
Očkování
Vakcíny dostupné v České republice:
SILGARD: tetravalentní vakcína proti onemocněním vyvolaným lidskými papillomaviry HPV-6,11,16,18.
CERVARIX: bivalentní vakcína proti onemocněním vyvolaným HPV-16,18.
Očkování doporučuje dívkám a ženám ve věku 11-26 let bez ohledu na jejich pohlavní aktivitu nebo v minulosti klinicky prokázanou HPV nákazu. Stále však platí, že nejvhodnější a nejpřínosnější se stává toto očkování u dívek a žen v době před zahájením pohlavního života.
Význam tohoto očkování chlapců, mužů nebo žen starších 26 let se zatím klinicky ověřuje.