Uživatel

Aktuální uživatel:
neprihlášen
Přihlásit
Registrace


Očkovací kalendář povinných očkování platný

od 1.1.2019

 

 

 

4. den až 6. týden      

TUBERKULÓZA - očkují se jen

rizikové skupiny

 

od 10. týdne  

I. dávka HEXAVAKCÍNY

- záškrt

- tetanus

- dávivý kašel

- invazivní onemocnění Haemophilus influenzae

- přenosná dětská obrna

- žloutenka typu B

 

.2 měsíce po první dávce

II. dávka HEXAVAKCÍNY

- záškrt

- tetanus

- dávivý kašel

- invazivní onemocnění Haemophilus influenzae

- přenosná dětská obrna

- žloutenka typu B

 

 

13. měsíc         

I. dávka SPALNIČKY, PŘÍUŠNICE, ZARDĚNKY

 

12. měsíc

III. dávka HEXAVAKCÍNY

- záškrt

- tetanus

- dávivý kašel

- invazivní onemocnění Haemophilus influenzae

- přenosná dětská obrna

- žloutenka typu B

 

Mezi 5.-6. rokem    

II. dávka SPALNIČKY, PŘÍUŠNICE, ZARDĚNKY

 

 

 

5. - 6. rok            

přeočkování ZÁŠKRT, TETANUS, DÁVIVÝ KAŠEL

 

10. - 11. rok          

přeočkování  TETANUS, DÁVIVÝ KAŠEL, DĚTSKÁ PŘENOSNÁ OBRNA

 

 

 

Další vždy po 10 - 15 letech, pro děti očkované mezi 10. a 11. rokem přeočkování až v 25 letech

 

 

Očkování proti tuberkulóze

 

Kdy se očkuje?

Pravidelné očkování se nyní neprovádí. Očkují se pouze rizikové skupiny novorozenců.

 

Kam se očkuje?

Očkuje se nitrokožně, nejčastěji na ramínko. Po aplikaci musí zůstat dítě ještě přibližně půl hodiny v čekárně kvůli případné alergické reakci. Jizva po očkování se již před zahájením pravidelného očkování nevyhodnocuje, její zhojení zhodnotí pouze dětský lékař. Přeočkování proti tuberkulóze v pozdějším věku bylo zrušeno.

 

 

Očkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, dětské obrně, haemophilu influenzae typu B, virové hepatitidě typu B – HEXAVAKCÍNA

 

Kdy se očkuje?

Hexavakcína se očkuje ve 3 dávkách. První 2 dávky se podávají od 10. týdne věku s rozestupy mezi jednotlivými dávami nejméně 2 měsíce. První dávka se podá nejdříve po zhojení jizvy po očkování proti tuberkulóze, třetí dávka se podá mezi 12. - 14. měsícem věku.

Dálší přeočkování probíhá již pouze pro některé očkovací látky z hexavakcíny - mezi 5. a 6. rokem přeočkování pouze proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli; mezi 10. a 11. rokem další přeočkování proti  tetanu, dávivému kašli a dětské přenosné obrně.

Přeočkování proti tetanu probíhá následně každých 10-15 let, proto jedinci, kteří byli očkováni podle schématu po 12.3.2009, se proti tetanu budou přeočkovávat ve 25 letech.

Přeočkování proti tetanu je nutné si hlídat i v dospělosti - pokud od posledního přeočkování uplyne doba delší než 10-15 let, je potřeba dospělého znovu naočkovat, což je nepříjemné.

 

Kam se očkuje?

Očkuje se nitrosvalově, po očkování musí pacient zůstat alespoň půl hodiny pod dohledem lékaře pro případ vzniku alergické reakce. U malých kojenců se očkuje na zevní stranu stehna, u větších dětí stejně nebo do ramenního (deltového) svalu. Vždy je lépe podat vakcínu do paže, kterou dítě méně používá.

 

 

Očkování proti spalničkám (morbilli), příušnicím (parotitis), zarděnkám (rubeola)

 

Kdy se očkuje?

První dávka se očkuje po 13. měsíci věku, druhá dávka se podává s odstupem  - mezi 5.-6. rokem věku, dále se nepřeočkovává.

 

Kam se očkuje?

Očkuje se živou oslabenou vakcínou, podává se injekčně pod kůži na zevní stranu ramene do končetiny, kterou dítě méně používá.

 

 

Reakce po očkování

 

Na rozdíl od jiných očkování je tato očkovací látka živá, tzn. obsahuje oslabené původce těchto onemocnění. Po očkování touto látkou je proto nutno očekávat častější reakce. Zpravidla se objeví různě vysoká teplota až horečka v průběhu 10-14 dnů po očkování, která trvá 2-3 dny a spontánně odezní, dále zarudnutí, bolestivost a otok v místě vpichu. Může se ale objevit i reakce, připomínající onemocnění spalničkami či zarděnkami, a to kdykoli v průběhu od 3. do 14. dne po očkování. V takovém případě se objeví teploty trvají 3-4 dny, postupně se přidá kašel, rýma, dítě může zvracet a s poklesem teplot se objeví různě intenzivní vyrážka. Vyrážka i ostatní příznaky většinou v průběhu dalšího týdne odezní.

 

 

Režim po očkování

 

Tak jako u jiných očkování, je třeba i po tomto očkování dodržovat klidový režim. Očkování je zásah do imunitního systému a dítě bývá po očkování náchylnější k jakékoli virové infekci. Proto nevystavujte dítě zbytečně infekcím a neplánujte si rodinnou dovolenou ve 14 dnech po očkování. Pokud se objeví horečnatá reakce, uložte dítě do postele, použijte některý z přípravků na srážení teploty, bolestivé místo vpichu zklidníte přikládáním chladných obkladů. Dbejte na dostatečný příjem tekutin, do jídla dítě nenuťte.



Načítá se