Očkování proti klíšťové encefalitidě
Toto onemocnění je způsobené virem evropské klíšťové encefalitidy, řadícím se mezi tzv. flaviviry. V přírodním ohnisku nákazy koluje mezi drobnými obratlovci, např. hraboši, rejsky, krtky a ježky a je přenášen různými vývojovými stádii klíštěte druhu Ixodes Ricinus.
Člověk se nakazí nejčastěji po přisátí infikovaného klíštěte v ohnisku nákazy. Klíšťata si libují na okrajích listnatých a smíšených lesů s křovinatým nebo travnatým podrostem.
Byla však zaznamenána i nákaza kozím mlékem, kdy klíšťata nakazí dobytek pasoucí se v ohnisku nákazy.
Období aktivity klíšťat u nás trvá od pozdního jara do začátku podzimu a podporuje ho zvýšená vlhkost vzduchu. Nebezpečné může být i pití nesvařeného kozího mléka.
V České republice je nejvíce případů nákazou klíšťové encefalitidy zaznamenáno v oblastech jižních a středních Čech, jižní a severní Moravy.
Onemocnění probíhá u člověka nejčastěji dvoufázově.
Inkubační doba - bezpříznakové období bývá nejčastěji 7 - 14 dní, vyjímečně měsíc i déle.
První fáze připomíná chřipku, projevuje se bolestmi hlavy, únavou, horečkou, nevolností, bolestí svalů a kloubů. U některých nemocných dojde po první fázi k uzdravení.
Po několikadenním zlepšení - nejčastěji 7 až 14 dní - se však u většiny nemocných stav zhoršuje a nastává druhá fáze.
Ta je charakteristická příznaky z postižení meningů - mozkových obalů i mozku. Nemocný trpí světloplachostí, nevolností a zvracením.
Příznakem postižení nervového systému je také ztuhnutí svalů na šíji, nervové obrny, závratě, svalový třes, poruchy spánku, poruchy paměti a dezorientace. Tento stav trvá 2 až 3 týdny.
Poté dochází ke zlepšování stavu.
Po onemocnění zůstávají až u čtvrtiny nemocných neurologické následky. Zejména obrny horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, nálady nebo spánku, snížená výkonnost a deprese.
K úmrtí dochází pouze ve výjimečných případech.
Očkování
Očkování lze podstoupit celoročně, nejvhodnější je však chladné období roku. Provádí jej praktický lékař. Očkovací látka není plně hrazena,
některé pojišťovny však na toto očkování svým klientům poskytují příspěvek.
Pro děti ve věku od 1 do 16 let se podává dětská verze vakcíny FSME-Immun junior, pro osoby starší 16 let let určena dospělá varianta FSME-Immun. Podobně existuje dětská i dospělá varianta vakcíny Encepur. Dětská je určena k aktivní imunizaci dětí ve věku od 1 do 12 let, zatímco dospělá pro všechny osoby starší 12 let.