Uživatel

Aktuální uživatel:
neprihlášen
Přihlásit
Registrace


Očkování proti Meningokokovi sk. C

Bakterie meningokok neboli Neisseria meningitidis je ukázkový příklad toho, že svět bakterií není černobílý. Jako běžný obyvatel je nalézán v krku nejednoho zdravého člověka, ta samá bakterie jako zabiják plní přední stránky novin.



Má typický vzhled kávového zrna.
Podle stavby pouzdra se rozlišuje do sérologických skupin,

z nichž nejvýznamnější jsou A, B, C, Y a W135.


Meningokoky skupiny B a C tvoří přes 90% všech českých kmenů. Kmeny Y a W135 se vyskytují převážně v Jižní Americe a Africe.
 

 

 

  • Asi u 10 % zdravé populace je běžné bezpříznakové nosičství na sliznici hrtanu.

 

  • Někdy způsobuje neškodné infekce, záněty hrtanu, které se v ničem neliší od faryngitid způsobených jinými bakteriemi.

 

  • Nejhorší jsou invazivní infekce - sepse a meningitidy, záněty mozkových plen.


Jejich závažnost je dána nejčastěji postiženou skupinou - děti do 4 let, teenageři a mladí dospělí, a především velmi rychlým až fatálním průběhem, často spojeným s pozdní diagnostikou a začátkem léčby.

První známky závažné meningokokové infekce se jen málo liší od chřipky.
Podobá se horečnatému onemocnění, je charakterizováno těžkou schváceností, bolestmi svalů, kloubů, hlavy a spavostí. Výrazná je vysoká teplota a také typická vyrážka.
 
V nejtěžších případech dochází k sepsi způsobené rozmnožením mikroba v oběhu a jeho toxickým působením na organismus, které v některých případech končí celkovým rozvratem metabolismu a smrtí.

 

Rozvoj infekce a schopnost bakterie ochromit organismus je výsledkem souhry mnoha faktorů.

Ze strany mikroba se jedná zejména o přítomnost tzv. faktoru virulence, který mu uděluje schopnost větší patogenity - nebezpečnosti pro organismus. Běžné kmeny, vyskytující se při bezpříznakovém nosičství na sliznici, tento faktor postrádají.

Ze strany potenciálně ohroženého jedince rozhoduje stav imunity a aktuální fyzický stav.
Rozhodující je i stav sliznice dýchacích cest, která může být významně narušena kouřením, ať už pasivním nebo ještě hůře aktivním.
Také shromažďování většího počtu lidí v uzavřeném prostoru nahrává šíření infekce.

Meningokoky se přenáší kontaktem sliznic - pohlavní stykem, líbáním - a na krátké vzdálenosti i vzduchem v kapénkách. Ve vzduchu však delší dobu nepřežívají.

V České republice se nákazy meningokokem vyskytuje sporadicky.
V Africe na jih od Sahary od Mali až po Etiopii se vyskytuje tzv. pás meningitidy, kde je infekce meningokokem jedna z nejčastějších příčin úmrtí. Převažuje zde hlavně sérotyp A, Y a W135.

 

Očkování


Vakcíny proti onemocnění vyvolaných meningokokem sk. C: MENJUGATE, NEISVAC-C - k aktivní imunizaci dětí starších 2 měsíců.

Divakcíny proti skupinám A a C: MENINGOCOCCAL POLYS.A+C VACCINE, vakcína je určena pro aktivní imunizaci dětí starších 18-24 měsíců a dospělých osob.

Existují i tetravakcíny obsahující navíc antigeny Y a W135, vhodné pro osoby cestující do oblastí s významným výskytem meningokokových infekcí způsobených kmeny Y a W135 - Nimenrix, Menveo.

Vakcína proti meningokokovým onemocněním sk. B - Bexsero - možno očkovat od 2 měsíců věku.


Načítá se